Novinky a zajímavosti

 

 Choďte naboso, zlepšíte si tělesnou i duševní kondici.

 

Chodit naboso je zdravé. Tím, jak se holá chodidla při chůzi dotýkají povrchových nerovností, jako jsou například drobné oblázky, větvičky a štěrk, jsou neustále stimulovány jednotlivé akupresurní body, které zodpovídají za funkci tělesných orgánů. Zároveň jsou drážděny nervové receptory, které aktivují v činnost svaly, které jsou při chůzi v obuvi téměř či zcela nečinné. Tato stimulace prospívá jak k fyzickému, tak k duševnímu zdraví.

O prospěšnosti chůze naboso také hovoří výsledky mnoha výzkumů. Již podle dávné studie Samuela B. Shulmana publikované v časopise The Journal of the National Association of Chiropodists bylo zjištěno, že výskyt ploché nohy v zemích, kde nejsou boty často vůbec nošeny, je výrazně menší než v Evropě i USA. Zároveň se zde vyskytuje méně případů nožních plísní a infekcí, způsobených většinou nedostatkem kyslíku v uzavřené obuvi.

My jsme pro vás zhotovili jednoduchou stezku, kde si můžete vyzkoušet chůzi naboso po různém materiálu. Například drobný štěrk, písek, jehličí, kůra a různé šišky. Pokud vám některý z materiálu nevyhovuje, tak jej jednoduše obejdete a vyzkoušíte další.  Ty zdatnější a odvážnější můžeme vzít na procházku po louce, lesem a potokem.  Samozřejmě naboso.

 

Chůze s hůlkami.

Poslední dobou se rozmáhá chůze pomocí holí. Ne že by to byla věc neznámá, ale širšího uplatnění nachází až poslední léta. Určitě jste takové hole někde viděli, případně je sami vlastníte. Osobně je používám, k plné spokojenosti, už mnoho let. Znám rovněž mnoho takových, kteří bez holí neudělají ani ránu.

Mnozí z vás si řeknete: „Proč bych měl používat hůlky v létě, jsem snad nějaký lyžař ?“ To je snad první otázka kterou si položí mnohý turista, obzvláště pokud s turistikou začíná. Odpovědět na tuto otázku lze dvěma slovy: bezpečnost a komfort. S oblibou se přirovnává rozdíl ve stoupání do prudkého kopce s hůlkami a bez nich k pohonu dvou kol a 4x4 u auta. O tom, že v terénu je pohon kol rozdíl zcela zásadní není třeba diskutovat. Pokud používáte hůlky, je to jako kdybyste měli čtyři končetiny, které zabírají při stoupání a pomáhají vašim unaveným kolenům při sestupech.

Kromě toho je chůze s hůlkami důležitá i z hlediska rovnovážného zatížení 95% svalstva. Pokud chodíte bez hůlek, tak jsou nejvíce zatíženy nohy a ostatní svalstvo se fláká.

Dost o tom, „proč“ a přejděme k tomu technickému. Nevím, zda víte, že existují dva druhy holí, co se týče používání. Jednak jsou to hole „Trekové“ a pak hole pro „Nordinc Walking“. Budete se divit, ale jejich použití je naprosto odlišné. Tudíž i pořízení takových hůlek by se mělo odvíjet od toho, k čemu je budete používat.

Trekové hole.

Treková hůl má na hlavici úchyt pro upevnění na ruku v podobě poutka, což předurčuje její využití. Je to hůl oporová. Vhodná zvláště pro lepší stabilitu chůze. Což ocení jednak senioři, ale i ti, kteří mají problém s udržením rovnováhy, nebo po úraze dolních končetin. Výhodné je to i pro těhotné ženy. Při chůzi na hole přenášíme část váhy a zapichují před tělem.

Hole pro Nordic Walking

Tyto hole mají na hlavici něco jako rukavičku a tím se liší od holí trekových. NW hole se využívají dynamicky, čili s jejich pomocí posunujeme tělo vpřed. Hole zapichujeme za tělem. Ruka je ještě před tělem, ale hůl je již za tělem v kontaktu se zemí a poskytuje oporu pro odraz k udělení energie tělu pro pohyb vřed.

My máme oba typy holí a za malý peníz je půjčíme i s výkladem, jak je správně nastavit, myslíme délku a jak je správně používat.